Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ordu’da Akılcı Antibiyotik Kullanımı Medya Kampanyası Başladı

Güncelleme Tarihi: 08/07/2018

Ordu’da Akılcı Antibiyotik Kullanımı Medya Kampanyası Başladı

Sağlık Bakanlığı bilinçsiz antibiyotik kullanımının azaltılması amacıyla 2018 yılında “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Medya Kampanyası”nı tüm Türkiye’de başlattı.Ordu’da da yanlış ve gereksiz antibiyotik kullanımına karşı akılcı antibiyotik kullanımı medya kampanyası başlatıldı.

Ordu’da  gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımının azaltılması amacıyla "Akılcı Antibiyotik Kullanımı Medya Kampanyası" nı tüm Türkiye ile aynı anda başlattıklarını ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün YANMAZ akılcı antibiyotik kullanımı ile ilgili şu bilgilere yer verdi:

“Sağlık Bakanlığı Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü'nce başlatılan kampanya ile İl Sağlık Müdürlüğümüzce antibiyotiğin yanlış ve gereksiz kullanımına karşı vatandaşlarımızın bilgi ve farkındalığının artırılması için kamu spotları, bilbordlar için görseller hazırlayarak, vatandaşlarımızın rahatça görebileceği hastane, eczane gibi sağlık tesislerimize afiş asarak, uygun yerlere stantlar açarak ve el ilanları dağıtarak akılcı antibiyotik kullanımı ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapıyoruz.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen ciddi bir sorundur. Akılcı olmayan ilaç kullanımı hastalarımızın tedaviye uyumunun azalmasına, ilaç etkileşimlerine, bazı ilaçlara karşı direnç gelişmesine, hastalıkların tekrarlamasına ya da uzamasına, tedavi maliyetlerinin artmasına neden olmaktadır. Birinci basamak tedavi hizmetlerine baktığımızda tüm antibiyotik reçetelerinin çoğunlukla solunum yolu enfeksiyonları için düzenlendiği gösterilmiştir. Birçok solunum yolu enfeksiyonu vakasında antibiyotiklerin gerekli olmadığına ve hastanın bağışıklık sisteminin basit enfeksiyonlarla mücadele edebilecek yeterlilikte olduğuna ilişkin kanıtlar mevcuttur.

Bakanlığımızın verilerini değerlendirdiğimizde, antibiyotik kullanım sıklığı yüksek olan Türkiye'de farkındalığın artırılmasıyla kullanım oranlarında azalma görülmeye başlandı. Özellikle son 5 yılda farkındalık açısından ciddi aşamalar kaydedildi.

Türkiye'de kullanılan antibiyotik sayısı 2011'de 219 milyon kutuyken, 2016'da bu 23 milyon kutu azalarak 195 milyona indi. Antibiyotik Reçeteleme oranı 2011 yılında yüzde % 34.94 iken, 2016 yılında yüzde 29.53'e geriledi. İlimizde ise antibiyotik reçeteleme oranı 2013 yılında % 28.8 iken, 2016 ‘da  % 25.40 oranına geriledi.”

Akılcı antibiyotik kullanımı nasıl olmalıdır sorusunu Dr. Ergün YANMAZ şöyle cevapladı; “öncelikle hastalarımız doğru tanı konulduktan sonra, en uygun yoldan, etkin dozda, optimum aralıklarla ve uygun süreyle antibiyotiklerini kullanmalıdır.

Doğru antibiyotik kullanımı için, mikrobiyolojik olarak kanıtlanmış bakteriyel bir enfeksiyonun varlığı mutlaka sorgulanmalıdır çünkü antibiyotiklerin virüsler üzerine etkisi yoktur. Tanı açısından gerekli değerlendirme yapılmadan ve enfeksiyon olmaksızın antibiyotik kullanılması, seçilen antibiyotiğin yanlış olması, antibiyotik dozunun yetersiz veya fazla olması, doz aralıklarının uygunsuz olması durumlarında antibiyotikleri uygun kullanılmamış oluruz. Etkinliği bilinen bir antibiyotik yerine maliyeti daha yüksek ve yeni olan bir antibiyotiğin seçilmesi, gerekli olmadığı halde aynı anda birden fazla antibiyotiğin kullanılması, kültür sonucuna uygun olmayan antibiyotik kullanımı da antibiyotiği uygunsuz kullandığımızı gösterir.

Unutmayalım ki antibiyotikler; ateş düşürmez, ağrı dindirmez, virüslere bağlı enfeksiyonları tedavi edemez, her hastalıkta kullanılmaz. Yaygın ve yanlış kullanıldığında ise hızla direnç gelişen antibiyotik, esas etki beklediğimiz bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde de etkisiz hale gelir. Uzun süredir yeni antibiyotik geliştirilmedi. Var olan antibiyotiklerin gereksiz kullanılması ile gelişebilecek olan bu antibiyotik direnci yüzünden, gerçekten ihtiyaç duyulduğunda kullanılabilecek antibiyotik kalmamaktadır.”

Akılcı antibiyotik kullanımında nelere dikkat edilmesi gerektiği konusunda da bilgi veren YANMAZ;

Antibiyotikleri doktorumuz reçete ettiğinde, eczacımıza danışarak kullanalım.İlacımızı almanız gereken zamanı atlamayalım ve reçetelenen dozda kullanalım. Tedaviye başladıktan birkaç gün sonra kendimizi daha iyi hissetsek bile tedavi sürecinin tamamını devam ettirelim. Bakterilerin tamamen yok edilmesi ancak bu şekilde mümkündür.  Arta kalan ilacı saklamayalım ve antibiyotiklerden kalanları asla kullanmayalım” dedi.

Son olarak Dr. Ergün YANMAZ şu bilgilere yer verdi; benim son olarak vatandaşlarımızdan istirhamım; hekimlerimiz yazmadıkça antibiyotik kullanmayalım ve hekimlerimizi antibiyotik yazmaya zorlamayalım. Unutmayalım ki gereksiz antibiyotik kullanımı fayda değil, zarar verir. Sağlıklı bir dünya ve Türkiye için bütün ilaçları olduğu gibi antibiyotikleri de akılcı kullanalım. Antibiyotikte değil, sağlığımızda ısrarcı olalım.”