Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ordu’da Ağız ve Diş Sağlığı Profil Araştırması Yapıldı

Güncelleme Tarihi: 08/07/2018

Sağlık Bakanlığı, ağız ve diş sağlığı hastalıklarının oranlarını belirlemek,  ilgili risk faktörlerine ilişkin verileri analiz ederek, bölgesel ve ulusal programların yapılması için gereken veri tabanını oluşturmak amacıyla, ‘Türkiye Ağız ve Diş Sağlığı Profil Araştırmasını (TADSAP)’ yapıyor.

Türkiye geneli 73 il’de yapılması planlanan Türkiye Ağız Diş Sağlığı Profili Araştırmasında, 10 bin 670 kişiye ulaşılması hedefleniyor.

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Fatih AYDIN konu ile ilgili şunları söyledi;

TADSAP kapsamında 23 Mart ile 08 Haziran tarihleri arasında ilimizde 5, 12-15, 35-44, 65-74 yaş ve yaş gruplarında, Altınordu Durugöl Mahallesi’nde 37, Gürgentepe  Ağızlar Mahallesi’nde 53, Perşembe Çınar Mahallesi’nde 57, Fatsa Bülbül Mahallesi’nde 27 vatandaşımıza ekiplerimiz ev ziyaretlerinde bulundu. Ziyarette ekiplerimiz, ağız ve diş sağlığı muayenesini yaparak, anket çalışmasını gerçekleştirdi.  Muayene yapılan vatandaşlarımızın her birine, diş fırçası ve macun dağıtımı da yapıldı.

Ülkemiz için oldukça önemli olan bu araştırmadan elde edilecek veriler, risk faktörlerinin belirlenerek uygun koruyucu uygulamaların oluşturulmasını ve kaynakların kullanımının etkin, verimli bir şekilde planlanmasını sağlayacak. Bununla birlikte, pek çok konuda ağız ve diş sağlığının iyileştirilmesi için oluşturulacak politikalara yön vermek amacıyla da kullanılabilecek.

Bakanlığımız bu araştırma sonuçları ile ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü Küresel Ağız Sağlığı Bankasında yer alan, ülkemiz ağız ve diş sağlığı bilgilerinin güncellenmesini de sağlayabilecek.

  • 1.jpg