Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ambulans Şoförleri İleri Sürüş Eğitimi Aldı

Güncelleme Tarihi: 08/07/2018Müdürlüğümüz Acil Sağlık Hizmetlerinde bünyesinde görevli olan  Ambulans şoförlerimize Ambulans Sürüş Teknik Eğitimi (ASTE) verildi.

Beş ayrı zorlu parkuru İki dakika içinde bitirmeye çalışan şoförlerimiz ter döktü.  Ünye havaalanı pistinde gerçekleştirilen eğitime 16 Acil Sağlık Hizmetleri personeli katıldı. Her yıl düzenli olarak üç veya dört kez yapılan bu eğitim ile şoförlerin bilgileri tazelenerek, yeni bilgiler kazanıyorlar. Eğitim süresince Üç gün boyunca teorik bilgiler veriliyor. Şoförler, üçüncü gün sonunda sınava tabii tutuluyorlar. Bu eğitimlerde şoförler dubalarla oluşturulan etaplarda, ambulansı kullanıp, hız kontrolü, geri manevra, geri geri park etme, olay yerine yaklaşma gibi pratik uygulamalar yapıyorlar Eğitmenler eşliğinde şoförlerin hataları belirlenerek iyileştirmeler yapılıyor.

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü Komuta Kontrol merkezi Başhekimi Adnan SERT’İN gözetiminde yapılan eğitimlerin sonunda başarılı olan ambulans sürücülerine, Sağlık Bakanlığı onaylı sertifikaları verildi.

Eğitimler ile ilgili açıklamalarda bulunan Acil Sağlık Hizmetleri Başkanımız Uzman Dr.Ali ALTINBAŞ şunları dile getirdi;

“İlimiz sürekli nüfus alan bir İl, bu yüzden bazen trafik sorunu ya da bilinçsiz araç kullanımı ile karşılaşabiliyoruz. Bu tür eğitimler ise şoförlerimizin daha da gelişmesini sağlıyor. Eğitimde parkurlarımız aşırı zor ve süre az, iki dakikalık bir sürede parkuru tamamlamak ne yazık ki zor fakat şoförlerimiz  kusursuz bir şekilde parkurları tamamlayarak sertifika almaya hak kazandılar. ASTE eğitimlerimiz yılda üç veya dört kez yapılıyor ve bir sonraki eğitimi de Temmuz ayında yapmayı planlıyoruz. Eğitimcilerimize, Organizasyonda emeği geçen ve katılan tüm çalışanlarımıza teşekkür ediyor ve başarılar diliyorum.”

  • ASTE2.jpeg
  • ASTE.jpeg
  • ASTE3.jpeg