Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık ​

Güncelleme Tarihi: 08/07/2018


İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı “Anne Sütü Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık” toplantısı yaptı.

Toplantıya Hastanelerden bu işe gönül vermiş olan ve bu işi severek yapan birçok kez bu alanda başarıya imza atan personel katıldı. Toplantıda anne sütünün önemi, İlk 6 ay anne sütünün verdiği kazanımlar ve bebek sağlığı ile ilgili önemli konulara yer verildi. 

Hedefimiz anne ve bebek sağlığının korunması ve geliştirilmesi amacı ile yürütülen Anne Dostu Hastane Projesini ilimizde hayata başarılı bir şekilde geçirmektir diyen Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Fatih AYDIN şunları kaydetti:

Sağlık Bakanlığınca görevlendirilen Bebek Dostu Üst Komitesi Değerlendirme Ekibi, 2018 yılı Mayıs ayı içinde yapılan yeniden değerlendirme neticesinde Ordu İlimiz Altın Bebek Dostu İl Ünvanını korumaya devam ediyor.

İlimiz genelinde 75 Aile Sağlığı Merkezinde görevli 224 Aile Hekimliği Birimi,16 Kamu ve Özel Hastanelerin tamamının Bebek Dostu Sağlık Kuruluşu mevcut. Türkiye’deki Altın Bebek Dostu İl ünvanını taşıyan az sayıdaki ilden biri olma özelliğini sürdürmektedir.

İlimizde her yıl dünyaya gelen 8000 bebeğin hayata sağlıklı başlamasının yanı sıra beslenme yetersizliklerinin önlenmesinde, sağlıklı beslenmenin sürdürülmesinde, anne ve bebeğin sağlığının hem ruhsal hem de metabolik olarak korunmasında ilk adım olan anne sütünün alınmasına yönelik özverili bir çalışma yürütmekteyiz. Bebeğin ilk aşısı olan anne sütü, birçok enfeksiyonun önlenmesinde önemli bir silahtır. Bebeklerimiz için anne sütü çok önemli. Bu nedenle emzirmenin korunması, desteklenmesi ve yaygınlaştırılması gerekiyor. Dünyada her sene bir milyondan fazla bebek ve çocuğun yeterli anne sütü alamadığı için ishal, solunum yolu enfeksiyonu gibi hastalıklardan dolayı öldüğü biliniyor. Tüm bunların önüne geçmek için gerçekleştirdiğimiz faaliyetler karşılığını bulmaya başladı.

Bir yaradılış mucizesi olan anne sütü; bebeğin ilk aşısı, en taze, en doğal besin kaynağı, masrafsız, her an her yerde aynı tazelikte bulunma özelliği olan tek besin maddesi, anne ve bebeği duygusal olarak birbirine bağlayan en değerli besindir. Bu nedenle tüm bebeklerin eğer tıbbi bir gereklilik yok ise ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeleri ve 6 aydan sonra ek besinler ile emzirmenin iki yaş ve üzerine kadar sürdürülmesi gerekiyor. Hastalıkları azaltmak ve sağlıklı nesiller yetiştirmek için anne sütüne çok önem vermemiz gerekiyor. Tüm sağlık çalışanlarımız ve kurumlarımızla birlikte anne sütü ile beslemekte güçlük çeken annelerin yaşadıkları tüm tıbbi ve psikolojik zorluklarda yanlarında olmaya devam edeceğiz. Yürütmüş olduğumuz Bebek Dostu Sağlık Kurumları çalışmaları ile doğumdan sonraki ilk yarım saat içinde anne ve bebeğin buluşturulması, tensel temasın sağlanması, emme refleksinin en uygun olduğu doğumdan sonraki ilk bir saat içinde bebeğin anne sütü almasını sağlamaya çalışıyoruz.

Sağlık Bakanlığınca yürütülen “ Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı “ kapsamında İlimiz 2005 yılında Bebek Dostu İl, 2012 yılında da il genelindeki tüm sağlık kuruluşlarının bebek dostu kriterlerine ulaşması sağlanarak Altın Bebek Dostu İl ünvanı almıştı.

  • IMG_3383.JPG
  • IMG_3416.JPG
  • IMG_3405.JPG
  • IMG_3487.JPG
  • IMG_3467.JPG
  • IMG_3464.JPG
  • IMG_3462.JPG
  • IMG_3398.JPG
  • IMG_3406.JPG
  • IMG_3382.JPG