T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

4 Şubat Dünya Kanser Günü

Güncelleme Tarihi: 08/07/2018

İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün YANMAZ 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle açıklamalarda bulundu.

Kanserin Dünya genelinde önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirten YANMAZ;

“Kanser,  bireylerde maddi ve manevi kayıp ve zorluklara yol açan, dünya genelinde giderek artan ve toplumlarda önemli bir sosyoekonomik yüke sebep olan bir sağlık problemidir.

Kanserin önemli bir kısmının önlenebilir olması bu konuya verilen önemin de giderek artmasına yol açmaktadır. Bu amaçla her yıl dünya genelinde çok fazla ölüme neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumsal bilinci arttırmak, kansere karşı mücadelede önemli bir adım olan doğru bilinen yanlışlardan kurtulmak ve doğruların herkese ulaşmasını sağlamak amacıyla her yıl 4 Şubat’ta Dünya Kanser Günü’nde  tüm dünyada kampanyalar düzenlenmektedir” dedi.

Kanseri tanımlayan ve belirtilerine de değinen Dr. Ergün YANMAZ şunları kaydetti:

“Kanser; anormal vücut hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalmaları ile meydana gelen bir hastalıktır.  Bıraktığı sakatlıklar ve tedavide yüksek maliyetler nedeni ile ülke ekonomisinde ve işgücünde ağır kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır.

İdrar yapma ve dışkılama alışkanlıklarında değişiklikler, kapanmayan yaralar, anormal ve beklenmedik kanama-akıntı, memede veya vücudun başka bir yerinde kitle, hazımsızlık ve yutma güçlüğü, inatçı öksürük, siğil ve benlerde değişmedir. Bu belirtilerin bir ya da bir kaçı görülürse bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.”

Kanser yapıcı etkileri bilinen maddelerden korunmak kanserden korunmada önemli bir unsurdur diyen YANMAZ;

“Tüm kanserlerin %70-80’inde sebebin çevresel faktörler olduğu tahmin edilmektedir. Kanser yapıcı etkileri bilinen maddelerden korunmak kanserden korunmada önemli bir unsurdur.

Tütün, tütün ürünleri ve alkol alımından kaçınmak, güneşte uzun süre kalmamak, katran, asbest, vinil klorür veya boya sanayinde çalışanların periyodik olarak kontrollerini düzenli olarak yaptırması, şişmanlık iki kat risk faktörü olduğu için önlenmesi, günlük alınan gıdalarda yağlı besinin azaltılması, meyve-sebze gibi posalı ve lifli besinlerin yenilmesi, A ve C vitaminlerinden zengin beslenilmesi, tuzlu, nitritli ve salamura yiyeceklerin azaltılması kanserden korunmada önemli faktörlerdir” dedi.

Son olarak Dr. Ergün YANMAZ yaptığı açıklamada şu bilgilere yer verdi:

“Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken tanı ile doğru orantılı olduğunu unutmayalım. Kanserde erken teşhisi sağlamak için birinci basamak sağlık kuruluşlarımız olan Aile Sağlığı Merkezlerimiz, Toplum Sağlığı Merkezlerimiz ve KETEM’lerimiz ücretsiz hizmet vermektedir.

Meme kanseri için 40-69 yaş grubu kadınların 2 yılda bir mamografi çektirmeleri, rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş grubu kadınların 5 yılda bir HPV-DNA smear testi yaptırmaları ve kalın bağırsak kanseri için 50-70 yaş grubundaki herkesin 2 yılda bir dışkıda gizli kan baktırmaları gerekmektedir. Tüm vatandaşlarımıza sağlıklı günler diliyorum.”