T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Ordu İl Sağlık Müdürlüğü İftarda Basın Mensupları ile Bir Araya Geldi

Güncelleme Tarihi: 08/07/2018


İftar yemeğine İl sağlık Müdürü Dr. Ergün YANMAZ,
Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Mesut SAKA , Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Fatih AYDIN, Acil Sağlık Hizmetleri-Sağlık Hizmetleri-İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Ali ALTINBAŞ, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkan Yardımcıları Uzm. Dr. Öznur AYDIN ve Uzm. Dr.Arzu Sümer ORTAÇ, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkan Yardımcıları Dr. Özkan YAZICI, Dr. Gülçin KARACAKURT, Personel Hizmetleri Başkan Yardımcısı Murat Yavuz LADİKLİ, Destek Hizmetleri Başkan Yardımcısı Mehmet Sıddık SERÇE, Acil Sağlık Hizmetleri-Sağlık Hizmetleri-İlaç ve Tıbbi Cihaz Hizmetleri Başkan Yardımcıları Dr. Elif TAYFUR  ve Dr. Begüm GÜRDAL ÖZ , hastane yöneticileri  ve basın mensupları katıldı.

İftar yemeğinin ardından düzenlenen basın toplantısında basın mensupları ile tanışan İl sağlık Müdürü Dr. Ergün YANMAZ toplantıda, Ordu’nun sağlığı ile ilgili açıklamarda bulundu. Dr. Ergün YANMAZ; “İl sağlık Müdürlüğüne bağlı hizmet sunucuları ve bunların idari yapısı tekrar  tanımlandı.Sağlık hizmet sunumunda Kanun Hükmünde Karaname (KHK) ile 2017 yılı içerisinde bazı değişikler yapıldı. Bu KHK ile uyumlu olarak ilimizde yeni bir yapılanmaya gittik. Ordu halkına hak ettiği hizmeti sunmak için arkadaşlarımızla devraldığımız sağlığı, daha ileri bir noktaya götürmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Yeni yapılanma sürecinde ilgili resmi görev tanımlarını belirledik, yeni görevlendirmeleri gerçekleştirdik. Bundan sonra sahaya dönük, vatandaşlarımıza dönük çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

Ordu ilinde kamu-özel kurumlarımız ve 9 bin personelimiz ile sağlık hizmetini yürütmekteyiz diyen YANMAZ; “Ordu sağlık açısından çok geniş bir alana hitap ediyor. Altı bin kilometre kare alan, 750 bin civarında nüfusu ve 19 ilçesi olan Ordu ilimizde sağlık hizmeti sunuyoruz. Ilimizde kamu ve özel kurumlar olmak üzere 9 bin personelimiz ile sağlık hizmetini yürütmekteyiz.

112 Acil Sağlık Hizmetlerinin Türkiyede dünya milletlerine emsal olabilecek seviyeye geldiğini belirten Dr. Ergün YANMAZ; “Türkiye’de 112 Acil Sağlık Hizmetleri nicelik ve nitelik açısında çok iyi bir düzeyde.  İlimizde 39 tane 112 Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonumuz, 8 tane hasta nakil ambulansımız olmak üzere toplamda 59 ambulansımız, 2 tane UMKE aracımız ve 400 sağlık personelimiz ile 112 acil sağlık hizmetlerini sunuyoruz.  2017 yılına ait 112 Acil sağlık Hizmetlerine baktığımızda; aylık 5-6 bin civarında hastamızı hastanelere sevk etmişiz, acil müdahalede bulunmuşuz.”

Ordu İlinde sağlık tesislerinin yapısı, çalışan personel ve yatak sayıları hakkında da bilgi veren YANMAZ şunları kaydetti:

“İlimizdeki hastanelerden kısaca bahsedersek, 11 ilçemizde 12 tane farklı rollerde sağlık tesisimiz mevcut. 40 ünitlik ağız diş sağlığı merkezimiz mevcut. Ilimizde büyük olarak niteleyebileceğimiz 4 tane hastanemiz var.  Merkezde Eğitim Araştırma Hastanemizde, Ordu Üniversitesiyle afiliye olarak hizmet sunuyoruz. 400 yataklı Ordu Devlet Hastanesi, 370 yataklı Fatsa Devlet Hastanesi, 300 yataklı Ünye Devlet Hastanesi olmak üzere, toplamda Sağlık Bakanlığımıza ait, Eğitim Araştırma Hastanesi dahil 1653 yatağımız var. Hastanelerimizde dahili ve cerrahi branşlarda olmak üzere 400 uzman doktorumuz, 400 pratisyen doktorumuz 4’u uzman diş hekimi olmak üzere  90 dişhekimimiz var. İlimizde toplam kamu ve özel hastane yatak sayımız 2159 adet. 2017 yılı içerisinde yaklaşık olarak 2 milyon 500 bin hastamıza poliklinik, 1 milyon 300 bin hastamıza acil ve polikilinik olmak üzere  yaklaşık olarak toplamda 3 milyon 800 bin vatandaşımıza sağlık hizmeti sunmuşuz.”

Altı aylık süreçte 90 bin evde sağlık hizmeti sunduk diyen YANMAZ, Ordu’da Halk Sağlığı Hizmetleri konusunda şu bilgileri verdi:

2018 yılında yaklaşık 6 aylık süreçte 90 bin evde sağlık hizmeti sunduk.  Birinci basamak sağlık hizmetlerinde, özellikle koruyucu sağlık hizmetlerinde il olarak çok çok iyi durumdayız. Ülkemizin ortalamsının çok üstündeyiz. Bakanlığımızın bağışıklama programındaki tüm aşılarımızı ilimizde eksiksiz olarak uyguluyoruz.

Şehir hastanesinin ön yeterlilik ihalesinin tamamlandığını ve Aybastı ve Korgan Devlet Hasatnelerini yeni binalarına yakın bir zamanda taşıma niyetinde olduklarını ifade eden İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün YANMAZ, sağlık yatırımları ile ilgili şu bilgilere yer verdi:

Ordu’da sağlık yatırımları konusuna geldiğimizde ise 50 yataklı Asbastı Devlet Hastanemizi ve 40 yataklı Korgan Devlet Hastanemizi İnşallah kısa zaman içinde açma niyetindeyiz.

Yaklaşık 3 hafta önce şehir hastanemizin ön yeterlilik ihalesi tamamlandı. Kısmetse Aralık 2018 ya da 2019 başında sözleşme başlayacak. Botanik park olarak bilinen 100 dönümlük bir arsa alanı üzerinde, 900 yataklı olarak faaliyete geçecek. İlerleyen sürelerde ihtiyaca göre yatak sayısını 1100-1200 ya da 1300 civarına taşınabilecek kapasite arsa alananına sahip hastaneyi yapacağımız yer.

Il Sağlık Müdürü Dr. Ergün YANMAZ bu açıklamalarının ardından basın mensuplarından gelen soruları cevapladı.

Ordu'ya şehir hastanesi yapılanca diğer hastanelerin ne olacağı ile ilgili gelen soru üzerine YANMAZ;Ordu'ya şehir hastanesi yapılanca diğer hastaneler kapatılacak diye bir şey söylenemez ama hastanelerin olduğu araziler üzerine yine sağlık hizmeti sunulacak hastaneler yapılacak. Mesela şehir hastanesini yaptıktan sonra bakanlığın uyguladığı FTR paketi var. FTR paketini Ordu ilimize getirmek niyetindeyiz. Yani 450 yataklı entegre bir sağlık hizmet sunucusu. Kısacası şehir hastanesi yapılırsa diğer hastaneler kapatılacak diyemeyiz, ben böyle görmüyorum. Ordu'da yine daha farklı, spesifik hastaneler olabilir mesela kadın doğum çocuk hastanesi olabilir. Vatandaşlarımızın en kaliteli sağlık hizmetini alması için oralarda tek bir hastaneye vermemek adına rahatlatıcı çalışmalar, yatırım planları yapılacaktır'' dedi.

Yaz aylarında özellikle il dışından gelen yerli turistlerle beraber ilçelerde nüfus artıyor bu durumda personel sorunu yaşayacak mısınız? Yeterli sayıda personeliniz var mı sorusu üzerine Dr. Ergün YANMAZ; ''Yaz aylarında özellikle il dışından gelen yerli turistlerle beraber ilçelerde nüfus artıyor. Personel durumumuz şu şekilde, personel açısından çok çok iyi, her branştan çok sayıda personel var diyemeyeceğim ama pek çok ilden iyi durumdayız. Personel sayımız devamlı her atamada artıyor. Bakanlık bize gerçekten büyük bir ayrıcalık gösteriyor. Sağlık Bakanımıza da çok teşekkür ediyoruz, gerçekten bize her konuda yardımcı oluyorlar. İlimize çeşitli branşlarda 176 4B'li sağlık personeli atamasıyla yeni personeller gelmeye devam edecek. Personel sorunu ilimizde en kısa sürede çözülecek inşallah'' dedi.”

Ordu’daki Ambulans sayısının yeterli olduğunu düşünüyor musunuz sorusu üzerine YANMAZ; ''15-20 sene önce her ilde neredeyse bir ambulans olurdu. Vatandaş ambulansa ihtiyaç duyduğu zaman makbuz kestirirdi, para öderdi. Hastasını bir yerden bir yere zar zor nakil ederdi. Ama şu an böyle bir durum söz konusu değil. Yani vatandaşlarımız şu an 112'yi yanlışlıkla arasa bile telefonu kapattığında 112 komuta kontrol merkezindeki görevli personelimiz vatandaşı geri arıyor, bizi aradınız bir sorun mu var diye soruyor. Durumunun iyi olduğundan emin oluyor. Ve ambulanslarımız şu an şehir merkezinde vakaların yüzde 95'ine neredeyse yüzde 100'üne çok kısa bir sürede ulaşabiliyor. Ambulanslarımızın sayısını da artırmaya devam ediyoruz. 112 istasyon sayımızı da artıracağız'' dedi. 

Toplantıda bir çok soruya daha cevap veren YANMAZ, basın mensuplarına ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.

  • IMG_0980.JPG
  • IMG_0985.JPG
  • IMG_0989.JPG
  • IMG_0996.JPG
  • IMG_1009.JPG
  • IMG_1026.JPG
  • IMG_1030.JPG
  • IMG_1032.JPG
  • IMG_1037.JPG
  • IMG_1040.JPG