T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

T.C. Sağlık Bakanlığı
Ordu İl Sağlık Müdürlüğü

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Hayırlı Olsun

Güncelleme Tarihi: 19/09/2018

Ordu Milli Eğitim Müdürlüğünün organize ettiği 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı Değerlendirme Toplantısında, İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün YANMAZ’a eğitime verdikleri desteklerden dolayı teşekkür edilerek,  hediye takdim  edildi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün YANMAZ’dan, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yürüttükleri projeler hakkında bilgi aldık.

Eğitim kurumlarının bir toplumun geleceğini inşaa ettiğini ve bu yüzden çok önemli görevler ifa ettiğini söyleyen Dr. Ergün YANMAZ yaptığı açıklamada;  “Müdürlüğümüz  ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber örgün ve yaygın eğitim kurumlarımızın, temizlik ve hijyen konusunda teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesiller yetiştirilmesini sağlamak amacıyla ‘beyaz bayrak’ projesini yürütüyoruz.

Milli Eğitim Müdürlüğü ile beraber yürüttüğümüz Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı Programımız ile  altmış ayını doldurmuş anasınıfı ve tüm ilkokul öğrencilerimize kademeli olarak yılda iki kez florürlü vernik uyguluyor,  ağız ve diş muayenelerini gerçekleştiriyor ve bu konuda eğitimler veriyoruz.

2018 yılında 34 okula Beslenme Dostu Sertifikası verdik.  Böylece bugüne kadar verilen toplam beslenme dostu sertifika sayısı 100’e ulaştı. 2017-2018 eğitim öğretim yılında öğrencilerimize 30 bin 447 florürlü vernik uygulaması yaptık. İlimiz genelinde 564 okulun 273’ü beyaz bayrak almaya hak kazandı.  17 bin 916 öğrencimizi aşıladık ve  6 bin 101 öğrencimize  hijyen eğitimi verdik.

Bu yıl da Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Beyaz bayrak uygulamamız devam edecek. ‘Beslenme Dostu Okul Projesi’ni yütüteceğiz. Bu kapsamda okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığı arttırmayı hedefliyoruz. ‘Dengeli Beslenme Programı’ ile de eğitim faaliyetleri ve bu konuda yapılan iyi uygulamaları destekleyerek okul sağlığını daha iyi bir düzeye çıkarmayı amaçlıyoruz.

Ayrıca okul öncesi eğitim ve ilkokul birinci sınıf öğrencilerinin ağız ve diş muayenelerini yapmaya devam edeceğiz. Aynı zamanda yılda iki kez florürlü vernik uygulamamız devam edecek. Okul Sağlığı Programı kapsamında Aile Hekimlerimiz, öğrencilerin yıllık periyodik muayene ve izlemlerini yapacak. Öğrencilere ve okul personeline, okul aşılarının yapılması ve hijyen konularında eğitimler de vereceğiz. 

Sayın Valimize ve Milli Eğitim Müdürümüze verdikleri önem ve gösterdikleri hassasiyetten dolayı teşekkür ediyorum. Bizler sağlık ordusu olarak, her zaman eğitimcilerimizin, öğrencilerimizin yanındayız. Yeni eğitim öğretim yılı öğretmenlerimize, öğrencilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

  • 1.jpeg
  • 2.jpeg
  • 3.jpeg
  • 4.jpeg